BE BMS

Informacje Ogólne

BE BMS to zaawansowany system zarządzania baterią zaprojektowany do użytku w pojazdach i przemysłowych aplikacjach. System monitoruje napięcie i temperaturę wszystkich ogniw bateryjnych, prąd całego battery packa oraz umożliwia automatyczne balansowanie ogniw.

BE BMS umożliwia również obsługę kompaktowych szybko wymiennych baterii i pozwala na równoległe i szeregowe łączenie modułów bateryjnych bez dodatkowej jednostki sterującej. 

BE BMS składa się z Pack Management Unit (PMU), które odpowiada za zarządzanie systemem i komunikację z środowiskiem zewnętrznym pełniąc rolę „mastera” oraz Cell Management Unit (CMU), które dokonuje pomiaru napięcia i temperatury pojedynczej sekcji ogniw oraz przeprowadza balansowanie na podstawie wiadomości z PMU. 

BMS wykorzystuje zewnętrzny czujnik bezkontaktowy do pomiaru prądu battery packa poprawiając bezpieczeństwo i ergonomię instalacji. 

System oblicza parametry baterii takie jak poziom naładowania SoC oraz stan i kondycję baterii SoH. W dodatku system może obsługiwać dodatkowe peryferia do zarządzania temperaturą takie jak chłodzenie i podgrzewanie. 

PMU

PMU (Pack Management Unit) jest głównym elementem systemu, który zbiera, porównuje i oblicza wszystkie niezbędne dane, aby komunikować się z urządzeniami zewnętrznymi oraz przeprowadzić balansowanie baterii.

System można konfigurować z poziomu aplikacji na PC. Opcjonalnie dostępny jest moduł Bluetooth do podłączenia urządzeń mobilnych do podglądu danych na żywo. Magistrala CAN jest dostępna dla komunikacji z ładowarką oraz innymi urządzeniami, gdzie dostarczane są dane o całym battery packu oraz ostrzeżenia i błędy.

ParametrWłaściwości
Napięcie zasilania9-14 V
Ilość banków16
Ilość CMU w Banku16
Maksymalna ilość sekcji ogniw w szeregu256
Zakres pomiaru High Voltage0-1000 V
Dokładność pomiaru high voltage± 1 %
Temperatura pracy
-35 ÷ 85 °C
Komunikacja z ładowarką I innymi systemami pokładowymi CAN
Prędkość CAN125, 250, 500, 1000 Kbit/s
Standard komunikacji CANCAN OPEN
Zużycie energii (W stanie aktywnym)1.5 W (z kontrolkami LED)
Częstotliwość pomiarów napięcia/temperatury2-6 razy na sekundę

CMU

CMU (Cell Management Unit) cechuje niskie zużycie energii bez konieczności dodatkowych źródeł zasilania. Płytki mogą pracować w szerokim zakresie zasilania: 2.1 do 4.5 V, umożliwiając pracę z większością znanych nowoczesnych ogniw litowo-jonowych.

ParametrWłaściwości
Zakres napięć ogniw2.1-4.5 V
Rozdzielczość pomiaru napięcia± 5 mV
Zakres pracy temperaturowej-40 ÷ 85 °C
Prąd balansowania650 - 1500 mA (obciążenie 2,73 Ω)
Metoda balansowaniaPasywna
Zużycie energii (W stanie aktywnym)2.0 mW
Zużycie energii (W stanie uśpienia)0.1 mW

Skalowalność

System skaluje w trzech niezależnych wymiarach. Każde z PMU może odsłużyć od 1 do 16 Banków z CMU. Każdy Bank może zawierać od 1 do 16 CMU. To daje łącznie 256 ogniw obsłużonych przez pojedyncze PMU.

Kolejnym wymiarem skalowalności systemu jest zwiększenie liczby PMU w trybie multimastera (1 do 16 płytek PMU)

Multimaster

BE BMS oferuje wyjątkową możliwość połączenia kilku baterii w jeden większy zespół bateryjny. System wspiera łączenie aż do 16 modułów, zapewniając bezpieczne działanie w czasie łączenia kolejnych baterii do sieci, oraz nadzoruje różnice napięć pomiędzy nimi.

Aplikacja konfiguracji i monitorowania

BE Battery Manager to narzędzie dedykowane do BE BMS Classic, umożliwiające konfigurację wszystkich niezbędnych parametrów baterii oraz pogląd danych w czasie wszystkich trybów operacji baterii. Aplikacja jest dostępna po zakupie starter kit BE BMS i jest w pełni kompatybilna z Windows 7, 8 oraz 10.

BMS komunikuje się z aplikacją poprzez kabel micro USB, widoczny w aplikacji jako jeden z portów COM.
Menu aplikacji dzieli się na dwie główne listy:

  • Overview, które prezentuje ogólne dane z baterii oraz jej statusy do podstawowego wykrywania błędów.
  • Configure, które służy do definiowania parametrów pracy baterii.

Produkt godny zaufania

BMS jest w pełni przetestowanym rozwiązaniem. System został wdrożony w ramach produktów wewnętrznych (BE Battery, BE ONE R, BE Plug&Drive). Każdy moduł jest testowany i kalibrowany indywidualnie.

Specyfikacja BMS

Wypełnij ten formularz aby otrzymać specyfikację BE BMS